Sitemizin önceki versiyonu için Tıklayınız...

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI GENÇ ÇEVİRMENLER YARIŞMASI 2012

-avrupa-birligi-bakanligi-genc-cevirmenler-yarismasi-2012


08 Aralık 2012 Cumartesi 13:30

 

Ülkemiz Avrupa Birliği’ne üye olduğunda, Türkçe, Birliğin resmi dillerinden biri olacaktır. Bu çerçevede, AB’ye katılım sürecinde, AB müktesebatına uyum sağlamanın yanı sıra, söz konusu müktesebatın Türkçe’ye çevrilmesi ve ileride AB kurumlarında görev alacak çevirmenlerin yetiştirilmesi gerekmektedir.

Üniversitelerimizin mütercim-tercümanlık ve çeviribilim bölümlerinde okuyan öğrencilerin bu konudaki farkındalıklarını artırmak ve bu alanda ihtiyaç duyulacak çevirmenlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından 2010 ve 2011 yıllarında Genç Çevirmenler Yarışması düzenlenmiştir.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Genç Çevirmenler Yarışması ise 22 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Yarışmaya Türkiye genelinde eğitim veren üniversitelerin mütercim-tercümanlık ve çeviribilim bölümlerinde okuyan son sınıf öğrencileri katılabilecektir.

Üniversitelerde Yarışma ile ilgili koordinasyon ve yönlendirmeler, her üniversitenin ilgili bölümündeki görevli akademik personel arasından belirlenen Çeviri Yarışması Temas Kişisi tarafından yapılmaktadır.Yarışma, İstanbul Ortaköy Princess Otelde yapılacaktır ve Yarışmaya katılan tüm öğrenciler 21 Aralık Cumaakşamı bu otelde konaklayabileceklerdir. Öğrencilerin seyahat ve konaklama masrafları Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

Önceki senelerde olduğu gibi Yarışmaya katılan tüm öğrencilere Yarışmaya Katılım Sertifikası verilecektir.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Yarışmada İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde ilk üçe giren genç çevirmenlere plaket verecektir. Ayrıca, Yarışma’da dereceye giren öğrenciler, Brüksel’de yerleşik AB kurumlarının çeviri birimlerini ziyaret edeceklerdir.

Yarışma kurallarına ulaşmak için tıklayınız.

Yarışma takvimine ulaşmak için tıklayınız.

Yarışma Temas Kişilerine ulaşmak için tıklayınız.

Yarışma broşürüne ulaşmak için tıklayınız.

 


Haber okunma sayısı: 3525Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ