Sitemizin önceki versiyonu için Tıklayınız...

ÇED İPTAL DAVASI

ced-iptal-davasi


27 Aralık 2014 Cumartesi 01:56

ARTVİN'deki Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii'nde bakır madeni için verilen 'ÇED olumlu' raporunun iptali istemiyle açılan dava Rize İdare Mahkemesi’nde görüldü. Artvin’den yüzlerce kişinin Rize’ye geldiği duruşmayı CHP’li milletvekili heyeti ile Türkiye Barolar Birliği üyeleri de izledi.rn24.12.2014 00:05

ARTVİN'deki Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii'nde bakır madeni için verilen 'ÇED olumlu' raporunun iptali istemiyle açılan dava Rize İdare Mahkemesi’nde görüldü. Artvin’den yüzlerce kişinin Rize’ye geldiği duruşmayı CHP’li milletvekili heyeti ile Türkiye Barolar Birliği üyeleri de izledi.

Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkii'nde gümüş ve bakır ile birlikte siyanürle altın aranacak maden sahaları için 2012 yılında izin veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ihale sürecinin ardından bölgedeki bakır madeni için Çevresel Etki Değerlendirme olumlu raporuna da onay verdi. Bölgedeki maden sahaları için 2007 yılında verdikleri hukuk mücadelesini kazanan Artvinliler, gelişme sonrasında geçen yıl yeniden hukuk mücadelesi başlattı. Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde bir araya gelen 283 kişi, ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Davada mahkeme 20 Kasım tarihinde ‘Yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.ARTVİN’DEN OTOBÜSLERLE GELDİLERRize İdare Mahkemesi’nde bugün görülen iptal davasına Artvin’den otobüslerle gelen yaklaşık 600 kişi takip etti. Duruşmayı CHP İstanbul Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu üyesi Melda Onur, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya, MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz ile birlikte Türkiye Barolar Birliği (TBB) Çevre Komisyonu Başkanı Ali Arabacı ‘da izledi. Salona sığmayan çok sayıda kişi Adliye dışında bekledi.“ARTVİN'DE MADEN DEMEK ZÜCCACİYEYE FİL GİRMESİ DEMEK”ÇED şirketi avukatı Ahmet Mutlu hazırladıkları raporun çevresel duyarlılıkla hazırlandığını öne sürdü davanın reddini istedi. Artvinlilerin avukatı Bedrettin Kalın milli parkları, gölleri, tabiat parkları ve endemik flora ve faunası ile çok özel bir coğrafyaya sahip Artvin’de 325 maden arama ruhsatı ile sayıları 170’i aşan HES projesi izin verildiğini hatırlattı özenle korunması gereken Kafkasör Yaylası Genya ve Cerattepe Mevkiinde maden aramasının zücaciye dükkanına fil girmesi benzetmesi yaptı. Kalın savunmasında şu görüşlere yer verdi:“Artvin’de yağma ve vandalizm ile karşı karşıyayız. Burada 25 bin nüfus mutlu yaşamaktadır. Bıraksınlar bu insanlar burada mutlu yaşasınlar. ÇED raporunda proje sahası 4406 hektar olarak belirtilmiş. Sadece 27 hektarlık alanda 50 bin 300 ağaç kesileceği belirtiliyor. Artvin’in eğimli olan şehir merkezi her yıl 1 santimetre aşağıya doğru kayıyor. Bu yönde tespitler var. Şehrin hemen üzerinde böyle bir maden çalışması yapılması heyelan riskini artıracaktır. 25 bin kişinin içme suyu bu bölgeden sağlanıyor. İçme suyu kaynakları kirlenecektir. Oluşacak toz bulutu bölgeyi yaşanmaz hale getirtecektir. Şirket yetkilileri ÇED raporu iyi niyetle hazırlandı diyor. Bunu duyunca kendimi gülmekten alamadım. Bize hikaye anlatıyorlar. Rapora yaşayan ÇED diyorlar. Bu olsa olsa ölü doğmuş bir ÇED raporudur.” dedi. Avukat Yakup Şekip Okumuşoğlu bilirkişi raporunda yer alan bu alanda madencilik faaliyeti yapmanın sakıncalarını anlattı ÇED raporunun iptalini talep etti. Mahkeme heyeti kararı ilerleyen günlerde açıklayacağını belirterek duruşmayı bitirdi.

 

TBB: ÇEVRE VEYA EKONOMİK GELİŞMEMİ İKİLEMİNE DÜŞMEMEK LAZIM


Duruşma sonrası Adliye önünde toplanan kalabalık "Artvin'in üstü altından daha değerlidir" pankartı açtı. Burada konuşan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan duruşmada en güzel savunmaların yapıldığını belirterek “ Başka Artvin yok. Bir tane Artvin var. En büyük sevgilimiz Artvin’i savunmaya geldik.” dedi. Burada konuşan Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu Başkanı Ali Arabacı Barolar Birliği olarak Türkiye’deki çevre tahribatına karşı 20 yıldır mücadele verdiklerini belirterek şunları söyledi:

“Bugünkü geldiğimiz durumda vatandaşlarımızın köylümüzün doğaya sahip çıkmasından büyük mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim. Biz eskide dava açtığımızda onlar için açtığımız kişiler bizim karşımızda yer alıyordu. Şimdi herkes doğayı, kentini, suyunu, havasını, denizini korumada doğayı kirletenlere karşı hep birlikte el ele. Ülkemiz adına bu sevinilecek bir durum. Dünya çevreciliği adına önemli bir husus. İktidarla yatırımcı arasındaki işbirliği halka karşı ikiyüzlülük ve bu yatırımcının özel ihale şartnamesi ile yandaşlardan seçilmesi olayı. Çevremi, doğamı, insan mı yoksa ekonomik gelişmemi ikilemine düşmememiz gerekiyor. Önce insan olduğumuzu insan için her şeyin yapılması gerektiğini hatırlamamız gerekiyor. Biz bu mücadeleyi sonuna kadar yürütmekte karalıyız.”


MHP: ARTVİN’İN YAŞAM ALANI YOK EDİLİYOR

 

MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz Artvin’de maden arama çalışması içerisinde olan şirketin kamuoyuna yansıyan bazı dinleme kayıtlarında milletle ilgili düşüncelerinin ne olduğunun görüldüğünü belirterek “Bu şirket Artvin’in dağlarını zehirleyerek insanların yaşam alanlarını yok etmeye çalışıyor. Biz bu insanların yanındayız. Yüce Türk adaletinin bu konuda milletimizden yana bir karar vereceğini düşünüyorum” dedi.   UMG


Haber okunma sayısı: 2273

Haberin etiketleri:

çed


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ