Sitemizin önceki versiyonu için Tıklayınız...

CERATTEPE TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE DAVASI OLDU

cerattepe-turkiyenin-en-buyuk-cevre-davasi-oldu

61 avukat ve 760 gerçek ve tüzel kişilerin açtığı Türkiye tarihinin en büyük çevre davası, her seferinde mahkemenin buna izin vermeyecek karar vermesine karşın, Cerattepe’de ısrarla maden çıkarmak isteyen maden şirketine karşı Artvin’de açıldı
11 Temmuz 2015 Cumartesi 12:51

 Artvin Kafkasör mezrası, Cerattepe ve civarını da içine alan Artvin’in hemen üstünü boydan boya saran, 4 bin 406 hektarlık alanda  yapılması planlanan madencilik faaliyeti kapsamında ilgili maden şirketince hazırlanan eski ÇED’in bazı bölümlerinin yer değiştirilerek hazırlanan Yeni ÇED Raporunun iptali için  yeniden dava açıldı. Daha önceki ÇED’in iptali için 283 kişi Rize İdare Mahkemesi ÇED’i iptal ederek, Artvin Cerattepe’de madenciliğin yapılamayacağını açıkça belirtmişti.
Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde 760 özel ve tüzel kişinin müdahil olduğu 61 avukat tarafından hazırlanan 105 sayfalık Cerattepe ÇED Olumlu Kararı iptal davasının dosyası Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın ve beraberinde ki avukatlarca  Rize İdare Mahkemesi’ne verilmek üzere  Rize’ye hareket edildi.

Rize İdare Mahkemesinin 05 Ocak 2015 tarihinden iptal ettiği ÇED Olumlu Kararı sonrası ilgili maden şirketince hazırlanan Yeni ÇED raporunun iptali için yeniden dava açıldı. 

 Davanın açılması nedeniyle Artvin Barosu’nda   düzenlenen basın açıklamasıyla konu hakkında bilgi verildi.  Basın açıklamasına Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal,  Artvin Barosu eski Başkanı ve Türkiye Barolar Birliği Yönetim kurulu Üyesi Av. İzzet Varan, Avukat Ayla Varan, Avukat Hilmi Özdemir, Avukat Elvan Güven, Baro Eski Başkanlarından Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Bedrettin Kalın, Avukat Muhammed Altunal,, Kore Gazisi Ahmet Sezgin, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, CHP İl Başkanı  Ali Yücel Kurt, AKP Eski İl Başkanı Ahmet Özçelik, Artvin Faal Gazeteciler Derneği  (AFGAD) Yönetim Kurulu Üyesi gazeteci Sami Özçelik, Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Rıdvan Peker,  Artvin Esnaf Odaları Birliği Başkanı Demirhan Elçin, Avcılar Ve Atıcılar Derneği  Başkanı Necmi Asuman katıldı.

10 Temmuz Cuma günü sabah 09.00’da yapılan basın açıklaması yapan Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve 61 müdahil Avukatlarından biri olan Bedrettin Kalın uzun zamandır hazırlamakta oldukları Türkiye tarihinde bugüne kadar 760 tüzel ve gerçek kişilerle açılmış en büyük çevre davası olarak tarihe geçen ÇED iptal davasını bugün açtıklarını söyledi.ESKİ ÇED’İN DAVA SÜRECİ DANIŞTAY’DA DEVAM EDİYOR

Avukat Bedrettin Kalın " Rize İdare Mahkemesinde Maden şirketinin almış olduğu ÇED olumlu kararının iptal için 2013 yılı içinde dava açmıştık. O davada Rize İdare Mahkemesi ÇED olumlu kararının iptaline karar vermişti. Bu dava süreci Danıştay'da devam ederken, bu kez maden şirketi, hukuka, anayasaya, vicdana her şeye aykırı bir şekilde 2009/7 genelgesi isimli bir genelgeye dayanarak yeni bir ÇED raporu oluşturdu. Bu ÇED raporunun bir önceki davada iptal edilen ÇED Raporunda ki eksiklikleri tamamladığı iddia ediliyordu. Bu hukuken de mümkün değil" dedi.

ÖNCEKİ ÇED İPTALİ KARARINDA EKSİKLİKLERE ATIFTA BULUNMAKTAN 

ÇOK CERATTEPE’DE MADENCİLİĞİNYAPAILAMAYACAĞINI YAZIYOR

 Mahkemenin önceki ÇED iptalinde  bir eksiklikten söz etmediğini, bir eksiklik varda  bu tamamlanmalıdır diye bir durum söz konusu olmadığını kaydeden Kalın " Önceki karar maden işletmesi olması halinde Artvin şehir merkezinin yaşam olmaktan çıkacağına ilişkindi. Maden işletmeciliği bakımından belirlenen alanın uygun alan olmadığına karar vermişti mahkeme. Dolayısı ile herhangi bir genelgeyle hangi şekilde olursa olsun,  tamamlanması ve eksikliklerin giderilmesi mümkün olmayan bir durumla karşı karşıyaydık. O genelgeye dayanılarak hazırlanmış olan Yeni ÇED olumlu kararının da iptali için dava açmamız gerekiyordu. Bu dava süresi bir aydı. Bu süreyi tamamlamadan bugün itibariyle davamızı hazırladık ve arkadaşlarımızla birlikte hep beraber açılıyoruz" diye konuştu.

Dava ve dava müdahillerine dair bilgiler veren Kalın,  bu davanın ÇED olumlu kararının iptali davası olduğunu belirterek şunları söyledi:

" Özellikle bu davamız katılım açısından büyük bir önem taşıyor. Türkiye Barolar Birliği DAVACI olarak bizlere büyük katkısı oldu. Bunun dışında bir çok Ankara merkezdeki bir çok odası da Metalürji Mühendisleri, Peyzaj Mühendisleri, Şehir Plancılar Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası Artvin halkının yanında yer alarak davacı oldular. 

Çevre davalarının en bilineni Bergama davasıdır. Bergama davası 1993 yılında başladığında 652 kişi ile açılmıştı ve bugüne kadarki en kalabalık çevre davasıydı. Bizlerin bugün açtığı dava 760 kişi ile açılmış ve şu anda Türkiye’nin en büyük çevre davası olmuştur. Katılım itibarıyla en büyük ve en önemli bir dava oldu. Bergama davasının tarihsel önemini hiçbir zaman yadsımıyoruz. 

BİZE DESTEK VEREN TÜRKİYE’NİN ÖNDE GELEN BAROLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Artvin Barosundaki görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yine Türkiye’nin önde gelen barolarından İzmir, Ankara, İstanbul, Adana, Muğla, Bursa, Edirne, Antalya, Zonguldak, Balıkesir, Tunceli, Yalova Barosu avukatlarından oluşan toplam 61 avukat arkadaşımızda bu davada yer almıştır. 105 sayfalık dava dilekçemizle dava dosyamızı hazırladık. Bugüne kadar açtığımız davaların hepsinde yürütmeyi durdurma kararı aldık. 

Bu davamızdan da yürütmeyi durdurma kararı alacağımızı umuyorum. Cerattepe'de maden işletmesiyle ilgili bir dava bu. Sadece bizimle alakalı da değil. Ülkenin bir çok yerinde yağma düzeni devam ediyor. Karadeniz bölgesinde Yeşil Yol denilen başka bir belayla uğraşıyoruz. Fırtına vadisinde çok önemli Hes'lerle bize yardımcı olan arkadaşlarımız uğraşıyor. Dolayısı ile buradan böyle dava açarken, hem Fırtına vadisinde hem de Yeşil Yolda mücadele eden bütün çevre dostlarını meslektaşlarımıza selam gösteriyoruz. 

 ARTVİN HALKI 20 YILDIR YAŞAM ALANLARINA SAHİP ÇIKIYOR BÖLGEYİ ASLA TERKETMİYOR

Artvin halkı yaşam alanlarına bir bütün olarak sahip çıkıyor. Cerattepe'yi asla terk etmiyor. Bu kapsamda da biz burada dağlarda direnirken dün akşamda TBMM'de Uğur Bayraktutan'da bir oturma eylemine girişmişti. Buradan onda da selam ve teşekkürlerimizi gönderiyoruz. Sadece Uğur Bayraktutan değil Cumhuriyet Halk Partisinin bütün milletvekilleri de sırayla onun oturma eylemine destek verdiler. Onlara da özellikle teşekkür ediyoruz.  Bu iş için Artvin Halkı başta olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Sonuç itibariyle de Cerattepe Geçilmez Artvin Halkı Yenilmez"

Artvin Barosu Başkanı Ali Uğur Çağal, Artvin halkının hukuk ve kanundan çıkmadığını, ancak maden şirketlerinin sürekli hukukun arkasından dolanmaya çalışarak Cerattepe’ye girmeye çalıştığını, bunlara Ankara’nın baskısıyla yerel bürokratların yardımcı olduklarını savundu.

GÖRÜNEN KÖYE KILAVUZ İSTER Mİ?

Açıklamanın ardından Artvin Adliye Sarayı’nın girişinde günün anısına çekilen fotoğrafın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan; “Avukatlarımız az önce gereken açıklamayı yaptı. Biz, Artvin halkı olarak çeyrek asırdır, kanun ve hukuk çerçevesinde mücadelemizi sürdürüyoruz. Bir taraftan da nöbetlerimizi tutmaya devam ediyoruz. Bu davayı da kazanacağımıza olan inancım tamdır. Çünkü görünen köye kılavuz ister mi? İşte Cerattepe, işte Artvin, Burada nasıl madencilik yapılır? Bunu hangi mantık izah edebilir”. Dedi.

 HAKLI OLMAK YETMİYOR. MÜCADELE ETMEK GEREKİR

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat İzzet Varan’da yaptığı kısa açıklamasında  “Aslında buy davanın açılmasına bile yoktu. İptal edilen önceki ÇED’de açıkça burada madenciliğin yapılamayacağı yazılıdır. Artvin halkına iki tercih sunulmuştur. Ya Artvin Ya Maden” denmiştir.   Demek ki kazanmak için haklı olmak yetmiyor, mücadele etmek gerekiyor. Artvin halkı 20 yıldır bunu yapıyor. Bu davayı da kazanacağımıza inanıyorum. Türkiye Barolar Birliği Artvin halkının haklı davasında her zaman yanında yer alacaktır.” dedi.

 BEN BURADA DOĞDUM, BURADA ÖLECEĞİM. 

ASKERLİĞİM DIŞINDA İLİMDEN HİÇ AYRILMADIM

Kore Gazisi 89 yaşındaki Ahmet Sezgin de yaptığı açıklamada, ”Ben Artvin’de doğdum, Burada büyüdüm. Askerliğim dışında ilimden hiç ayrılmadım. Artvin’de doğdum, Artvin’de öleceğim. Maden şirketi birkaç on yıllığına Artvin’in altını üstüne getirdikten sonra değerli madeni alıp paşayı, zehri bize bırakacak. Artvin yaşam alanı değil, ölüm şehri olacak. Buna asla izin vermeyiz. Biz buraları dedemizden, babamızdan emanet olarak aldık. Çocuklarımıza, torunlarımıza miras olarak devretme zorunluluğumuz var. Ben de onun için buradayım.” dedi.

CERATTEPE ARTVİN’İN DALGALANAN BAYRAĞIDIR

Müdahil avukatlardan birisi olan Artvin Barosu Avukatlarından Av. Muhammed Altunal, “Cerattepe Artvin halkının hepimizin onurudur. Yaşam kaynağımızdır. Artvin’in dalgalanan bayrağıdır. Biz bayrağımıza aşık bir milletiz. Bayrağımızın yeri her zaman en yükseklerdir. Cerattepe Artvin’in hemen üstünde bir bayrak gibi durduğu sürece Artvin var olacaktır. Onun için ben Cerattepe Geçilmez” diyorum.  Bu davayı da kazanacağımıza inanıyorum. Çünkü Artvin Halkı haklıdır. Bugüne kadar gerek bilirkişi raporlarıyla, gerek mahkemelerin gerekçeli kararlarıyla bu  çok kez ispatlanmış olmasına rağmen, maden şirketleri hukuku tanımamaya devam ediyor. Biz Cerattepe’yi madencilere vermeyeceğiz.” dedi.

HABER: SAMİ ÖZÇELİK-UMG


Haber okunma sayısı: 1840

Haberin etiketleri:

cerattepe


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ