Sitemizin önceki versiyonu için Tıklayınız...

Yusufeli Barajı’na itiraz ediliyor

-yusufeli-barajina-itiraz-ediliyor-

Yusufeli Barajı’nın yapımından vazgeçilmesini talep eden vatandaşlar, doğup büyüdükleri topraklarda yaşamlarını sürdürmek istediklerini açıkladılar
30 Kasım 2012 Cuma 13:14

 Yusufeli ilçesi son günlerde hareketli günlerini yaşıyor. Yusufeli Barajı’nın yapım sözleşmesi DSİ Genel Müdürlüğü ile barajın yapım ihalesini alan müteahhit firmalar arasında imzalanması ile birlikte ilçede hareket yaşanmaya başlandı. Hareketli günler geçiren ilçede bir o kadar üzüntü hakim. 30 yılı aşkın bir süredir yapılıp yapılmayacağı konusunda muamma olan ilçede 23 Kasım 2012 günü yapım sözleşmesinin imzalanması ile birlikte tüm umutları tükenmeye başlandı. Yusufeli Barajı’nın yapılmaması ve projenin iptaline ilişkin mücadelesini 14 yıldır sürdüren Av. Recep Akyürek ve arkadaşları mahkemeye gerekçeli sebepleriyle iptal davası için başvuruda bulundu.

 

Yusufeli ilçesinin sular altında kalmasına sevinenler

 Yusufeli halkı ilçe merkezinin sular altında kalmasına sebep olan baraj ihale sözleşmesinin imzalanması olayı karşısında tepkilerini dile getirirken, bir yandan da ilçe merkezinin sular altında kalmaması için mücadelesini sürdüren Yusufeli’ni Yaşatma ve Kurtarma Derneği Başkanı Av. Recep Akyürek ve arkadaşlarını tebrik ediyorlar. Bu yürekleri umutlarını kayıp etmeden Yusufeli’nin yok olmaması için mücadelelerine devam ettikleri için ilçede sözde görev üstlenen bazı yetkililerle birlikte baraj oluyor diye kamerasını eline alan ve ilçe halkına sorular soran gazetecilere de vatandaşlar tepki gösteriyor.

 

Yusufeli’nin Sesi Gazetesi olarak diyoruz ki

 

Vatandaşlarımızın bu haklı tepkisine biz Yusufeli’nin Sesi Gazetesi olarak destek veriyoruz ve sözde basın mensuplarını protesto ediyoruz. Gazete olarak diyoruz ki; “ Bize halimiz ne diye  sormadan, iç dünyamızda kopan fırtınalara aldırmadan, kendi menfaatleri için, kendi çıkarlarının daha üst seviyeye çıkarmak nedeniyle birilerine daha fazla yalakalık için ellerinde kamera ile röportaj yapan zihniyeti kınıyoruz. Yusufeli barajı ihale edildi. Yeni yeri belli oldu. Hayırlı olsun! Ne dersiniz?, diye soru sorma cesaretini kendilerinde bulan bu sözde basın mensuplarına tek söyleyeceğimiz biz Yusufelililer olarak, “Siz olmadan da mutluyuz. Bu kadar bu ilçeden gitmek istiyorsanız yol su kavuşumundan geçiyor. Yolunuz açık olsun. Sizi ve sizin gibi menfaatçileri tutan yok. Güle güle. Biz bu ilçe için geçmişimiz ve yok olacak olan kültürümüz için savaşmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz. Çok merak ediyoruz. Siz acaba yıllar sonra çocuklarınıza ne cevap vereceksiniz. Ekmeğini yediğiniz, içerisinde hayat sürdüğünüz, bu güzelim doğa harikası ilçenin kalkması için bu telaşınızın bu çabanızın ve ilçe baraj olursa gittiğiniz yerde ki hayatınızın nasıl olacağını zannederek hareket ediyorsunuz. Sizin gibilerin diğer tarafı bilmem ama bu dünyada verecek hesabı çok. Allah size ve sizin gibilere acısın.”diyoruz.” Biz Yusufeli’nin yaşayacağına inanıyor ve adaletin baraja dur diyeceğini düşünüyoruz. Bizim gibi düşünen vatandaşlarımız ile birlikte bu ilçe merkezinde yaşamayı sürdüreceğiz.”şeklinde düşündüğümüzü kamuoyuna haykırıyoruz.

 

Biz Babamızın Büyüdüğü Topraklarda Büyümek İstiyoruz

 

Yusufeli ilçesinde baraj projesine tepkiler gün geçtikçe büyüyor. Yusufeli’nde yaşayan gencinden yaşlısına, esnafından memura her kesimden Yusufeli Barajı’nın yapılacak olmasına tepki gösteriliyor.

Yusufeli barajının ihalesinin ardından ilçe de halk tepkilerini dile getirdi. Çocuklar, babalarının vatanında büyümek istediklerini, yaşlılar ise bu topraklarda ölmek istediklerini açıkladılar. İlçe esnafı ise kültür varlıklarının yok olmasından korktuklarını belirterek ilçede baraj yapımından vazgeçilmesini istediler. Seslerini gazetemiz aracılığıyla dile getiren esnaflar; “Yusufeli’nin baraj olmasını istemiyoruz. Babalarımızın doğup büyüdükleri topraklarda yaşamımızı sürdürmek istiyoruz.”dediler.

 

Yusufelili Yusufeli Barajını istemiyor

 

Mikrofonlarımızı uzattığımız ve röportaj yaptığımız her vatandaştan ayrı bir isyan yükseliyor. Röportaj yaptığımız tüm vatandaşlar, devlet büyüklerinden bu projeyi tekrar değerlendirilmesini isteyen vatandaşlar; “Yusufeli’ni su altında bırakılmaması gerekiyor. Bu projeden vazgeçilerek Artvin barajını 20 metre yükselterek baraj sularını Yusufeli ilçesinin altına kadar gelmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde ilçe merkezi sular altında kalmayacaktır.”şeklinde konuşarak taleplerini ilettiler.

 

Akyürek, barajın iptali için dilekçe verdiğini açıkladı

 

Yusufeli ilçesinin sular altında kalmaması için tüm mesaisini harcayan Yusufeli İlçesini ve Kültür Varlıklarını Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından baraj projesinin iptali için mahkemeye başvuruldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Dernek Başkanı Recep Akyürek,

mahkemeye Yusufeli barajının iptali için dilekçe verdiklerini açıkladı.

Dernek Başkanı Recep Akyürek yaptığı açıklamada; “ Değerli hemşerilerim Yusufeli barajı ile ilgili 14 yıla aşkın süredir bir mücadeleniz var. Geldiğimiz bu noktada 23 Kasım 2012 tarihinde Yusufeli barajının ihalesinin sözleşmesi imzalandı. Biz ihaleden haberdar olduğumuz tarihten itibaren başvurularımızı yaptık. Bugün itibari ile de 3 gün önce ihale edilmiş olan barajın iptali için Yusufeli İlçesini Güzelleştirme Yaşatma Kültür Varlıklarını Koruma Derneği üyeleri olarak ve dernek üyelerinden 5 kişinin başvurusunu içeren Yusufeli Barajı Ve HES Projesinin iptali konulu dilekçemizi Yusufeli asliye hukuk mahkemesi aracılığı ile davanın görüleceği Rize idare mahkemesine gönderdik. Bu davamız Yusufeli’ne, Türk halkına hayırlı uğurlu olsun.”ifadelerini kullandı.

 

Recep Akyürek, davanın dayanaklarını da açıkladı

 

Dernek Başkanı Recep Akyürek, davanın gerekçelerini açıkladı. Yaptığı konuşmada; “Biz burada bize anayasanın tanımış olduğu başvuru hakkını kullanarak bu davayı açacağız. Davamızın ana dayanaklarından bir tanesi kanunun bir çok hükmünün çiğnenmiş olmasıdır. 2. maddemiz bu projenin ÇED’den muaf bir proje olmamasına rağmen ÇED yapılmadan ihale sürecine geçilmesi ve ihalenin yapılmış olmasıdır.  3. maddemiz bu projede kamu yararı yoktur savımızdır. Bilindiği üzere devlet bu tür büyük yatırımları yaparken Devlet Planlama Teşkilatından izin alınır. Bu iznin alına bilmesi için o dönemin ilgili DSİ yetkilileri barajın maliyet rakamlarında bir miktar oynamışlar. Bu bir miktar ben diyeyim 10 kat siz deyin 20 kattır. Barajın maliyetini daha düşük maliyet gösterilmiş ve bunlarla bu projenin fizibil olduğu ortaya atılarak yapılmak istenmekte. Ancak bizim basit araştırmalarla yazışmalarla çıkarmış olduğumuz rakamlar şunu gösteriyor ki;  devletin maliyet olarak göstermiş olduğu 2.3 milyar dolarlık maliyetin üzerine yaklaşık 3 katı daha fazla para harcaması gerekecek. Bu harcanan para karşılığında hiç bir zaman bu baraj harcanan parayı geri getirmeyecek. Biz bu süreci başlatırken aynı zaman da Türkiye Cumhuriyeti halkının ve hazinesinin menfaatine iş yaptığımızı düşünüyoruz. Yusufeli halkının mevcut kamulaştırma yasası olsun diğer yapılan düzenleme karşısında perişan olmasının da önüne geçmek için ve bu doğa harikası dünya değeri bir Çoruh vadisinin korunmasını amaçlamaktayız. İnşallah tüm Yusufeli halkı ve Türk halkı için hayırlı olur, diyoruz” şeklinde konuştu. 

Av. Recep Akyürek’in açıklamasını takip eden vatandaşlar açıklamalara alkışlar eşliğinde destek verdiler.

 

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 2072Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • ah yusufelim

    Misafir: ulaşımı sorun,gelir kaynağı yok,hayvancılık desen otlatma alanı yok hertaraf dağ taş,ekim alanı desen düz yeri yok,seracılık desen sulama suyu yok daha neyin itirazını yapıynz bırakın bari bi işe yarasın olsun baraj... 19 Ocak 2013 08:15

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ