Sitemizin önceki versiyonu için Tıklayınız...

Ameliyat izi tarih mi oluyor?

ameliyat-izi-tarih-mi-oluyor--

Kalp cerrahisinde büyük gelişme
03 Ekim 2012 Çarşamba 13:35

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de ’’ilk’’ defa uygulanan bir yöntem ile çocuk kalp ameliyatları, açık kalp ameliyatına gerek kalmadan, 4 santimetrelik küçük bir kesi yardımıyla, kalp durdurulmadan gerçekleştiriliyor. 

 

Prof. Dr. Halil Türkoğlu, kesi boyutlarında yaşanan bu olumlu gelişmenin, hastaların yaş ilerledikçe büyüyen ve belirginleşen kesi izlerini yok etmek için tekrar ameliyat masasına yatmasını engellemekte çok önemli olduğunu belirtti. 

 Septal defekt (kalp deliği) ve olgularında kesi boyutlarının 12 santimetreden 4 santimetreye kadar indiğini ve göğüs kafesinin kısmen açıldığını açıklayan Türkoğlu, laparoskopiden farklı olarak, bu ameliyat yönteminin en büyük özelliğinin küçük cerrahi aletlerle ve minimal invaziv cerrahiyle içeriyi görerek hareket edilmesi olduğunun altını çizdi. 

 

Türkoğlu, özellikle çocuk kalp ameliyatlarında ameliyat kesisinin küçük olmasının önem taşıdığını, böylece ameliyat izinin ileride bir sorun teşkil etmediğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

 

’’Günümüzde klasik tedavi yöntemleri uygulanmaya devam ediyor. Bu tedavi yöntemleri bazen göğüs kafesinde yapışıklıklara, kanama ihtimaline ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara sebep olabiliyor. Medipol Üniversitesi Hastanesi olarak 4 santimetrelik kesiğin bile küçültülmesi alanında çalışmalarımız hızla devam ediyor.’’

 

Türkoğlu, Türkiye’de ’’ilk’’ defa Eylül ayı içerisinde ameliyat ettikleri 4,5 yaşında bir erkek çocuğu vakasını örnek verirken, ameliyatı kalp durdurulmadan yaptıklarını ve çocuğu sağlığına kavuşmuş bir biçimde taburcu ettiklerini bildirdi.

 


Haber okunma sayısı: 3423 Kaynak: Ok.NetYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ