Sitemizin önceki versiyonu için Tıklayınız...

Gürsu'ya Deneyimli Başkan Adayı

gursuya-deneyimli-baskan-adayi

Bursa İl Özel İdaresi Eski Genel Sekreteri Kemal Demirel Gürsu'ya talip oldu..
12 Kasım 2013 Salı 14:36

Ülkemizin siyasi hayatına, kurulduğu ve iktidar olduğu günden beri, her gün  yeni ufuklar açan Ak Partimiz , milletimiz eşliğinde çıktığı demokrasi ve kalkınma yolculuğuna devam ediyor. 2002'nin 3 Kasımı'ndan itibaren Ak Parti'nin öncülüğünde  hep kaybeden halkımızın kazanma çağı başlamış;  yerelde, ülke düzeyinde ve uluslararası alanda nice başarıya, nice güzelliğe halk iradesi mührü vurulmuştur.

Kibirlenmeden  tevazu ile yürütülen hizmetler, insanımızın hayat standardını, vakarını ve kıvancını yükselten meyveleriyle takdir görmüştür.

 

Bendeniz de  bu millet hareketinin içinde bulunmaktan büyük bir onur duyarak, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın!” şiarının kılavuzluğunda, aşkla,  Ülkemize ve şehrimize samimiyetle ve dürüstlükle hizmet etmeye, hakkın ve haklının emrinde olmaya çalıştım.Gerek Köy Hizmetleri Bursa İl Müdürlüğüm sırasında, gerek İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğim döneminde daima bu anlayış ve bu terbiyeye bağlı kaldım. İnsanımın hizmetkarlığına seçilmiş olmanın mutluluğunu yaşadım.

Şimdi Türkiye’nin bir özeti olan   Gürsu  ile birikimimi, donanımımı paylaşıma açmak istiyorum. Tabii  Gürsu bizi bu hizmetkarlığa uygun buluyorsa; şahsıma bu görevi emanet ediyorsa... 

Bu düşüncelerle bugün burada  Gürsu Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğumu siz değerli basın mensuplarımız aracılığı  ve kıymetli dostlarımın destekleri ile bu güzel insanların huzurunda açıklamış bulunuyorum.

Tarımı sanayisine feda etmemiş bu “bereketi ve ruhaniyeti bol” ilçemize hizmet şerefine erişmek bir üstünlük değil, bir erdemdir. Bu erdemin fedailiği de halkımıza aittir. Yönetmek değil yönetişmek; buyurmak değil bekleneni geciktirmeden kavuşturmak; belediye patronluğu değil halkın taleplerinin garsonluğunu yapmak felsefesiyle, belediyecilikte ekolleşmiş Sayın Başbakanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başlatmış olduğu, Ak Parti belediyeciliği içerisinde yer almaya hazırım.  

Bizim sevdamız, Gürsu için kökleri mazide olan görkemli bir gelecek rüyasıdır. Bütün gayemiz ‘baki kalan şu gök kubbede hoş bir sada’ bırakmaktır. Bu, çocuklarımızın  daha güzel bir dünyada yaşama haklarını, kimseye ve hiçbir kuvvete çiğnetmemek kararlılığıdır.

Hizmetlerimizin merkezi de, özü de sadece ve sadece insandır. İnsanın, yaratılmışların en kıymetli varlığı  ve yüceliğidir. Dikkatimiz, geleceğe geç kalmamak bilincidir.

Modernlikle geleneğin iç içe birbirini tamamladığı, Türkiye’nin bütün renklerini kucaklarken bahçelerle fabrikaların birbirini nezaketle bütünlediği; gelişirken güzelleşen ve kentleşen bir Gürsu için, Belediye Başkanlığı  aday adaylığımızın, ilçemize ve herkese hayırlar getirmesi temenni ediyorum. Bu “iyide,güzelde ve doğruda yarışa” katılan bütün mesuliyet taliplilerine başarılar diliyor; çıktığımız bu yolda şahsıma olan güven ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen bütün vefakar dostlarıma, büyüklerime teşekkürlerimi arz ediyorum. 01.11.2013

Kemal DEMİREL

 Gürsu Belediye Başkanı Aday Adayı

Kemal DEMİREL ( ÖZGEÇMİŞİ)

1961 Yılı Artvin Ardanuç İlçesi Hisarlı Köyünde doğdu. İlkokulu Hisarlı İlkokulunda, Ortaokulu Artvin 50.yıl Ortaokulunda, lise tahsilini Erzurum Atatürk lisesinde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünü 1985 yılında bitirdi. 1986 yılında Bursa Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünde mevsimlik olarak çalıştı. Aynı yıl devletin açmış olduğu sınavları kazanarak 1987 yılında Muş Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünde Ziraat Mühendisi olarak devlet görevine başladı.

1987 yılında Muş Köy Hizmetleri İl Müdürlüğünde proje mühendisliği ve Sulama Şube Müdürü olarak; Su Alma Yapıları, Su Depolama Yapıları( Göletler ) ve Basınçlı Sulama Sistemlerinin Projelendirilmesi ve uygulamalarında yöneticilik yaptı. 1993 yılında Artvin Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü Sulama Şube Müdürlüğünde proje mühendisi olarak çalıştı. 1995 yılında Bursa Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü emrinde Etüt Proje Şube Müdürlüğünde proje mühendisi olarak çalışmaya başladı. 1995-1998 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.

Kemal DEMİREL; Devlet eliyle,  toplu sistem basınçlı sulama sistemlerinin projelendirilmesi konusunda Türkiye’mizde ilk çalışmayı başlatmış olduğundan, zamanın Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkililerinin dikkatini çekmiş  ve  2000 yılında, toplu sistem basınçlı sulama sistemlerinin projelendirilmesi konusunda, teknik incelemeler yapmak üzere Amerika Birleşik Devletlerinde 15 günlük kısa süreli görevlendirilmiştir.

2003 yılında Bursa Köy Hizmetleri İl Müdürü görevine asaleten ataması yapıldı. 2005 yılında Köy Hizmetleri İl Müdürlüklerinin İl Özel İdarelerine devredilmesiyle birlikte 2006 yılında Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcılığına asaleten atandı. 2009 yılında Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine asaleten getirildi.

Kemal Demirel Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğinde, sorumluluk alanına giren 682 köy sahasında yapılan çalışmalar neticesinde yaklaşık olarak 1500 km asfalt yol yapımı gerçekleştirilirken toplamda 4000 km’lik yol ağında çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bursa ilinde asfaltsız köy yolu bırakılmamıştır. Bursa- İnegöl eski yol bağlantısı 17 km sıcak karışım asfalt dökülerek 17 bağlantı köy yolu dâhil olmak üzere alternatif grup köy yolu projesi Türkiye’de örnek olacak şekilde yapılmıştır.

Sayın Başbakanımızın; ülkemizde susuz köy olmaması gerektiği talimatlarına harfiyen uyularak, Bursa’mızda susuz köy bırakılmadığı gibi, bir ileri adım takip edilmiş ve şebekeli içmesuyu olmayan köyümüz de bırakılmamıştır. ilk defa köy içme sularının, otomatik kılorlanması projesi de Kemal DEMİREL’in organizasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Yine ilk olacak şekilde; M.Kemalpaşa ilçemizde 20 adet ve Karacabey ilçemizdeki 20 adet grup köylerimizi ilgilendiren içme suyu hatları başına, fiziksel arıtma tesisi kurulmuş ve özel bir proje çalışması ile arıtma tesisinin enerji ihtiyacı, hattın kendi su gücünden yararlanarak karşılanmıştır. Dolayısıyla bu içmesuyunu kullanan köylü vatandaşlarımız bir işletme giderinden de kurtarılmışlardır.     

Kemal Demirel tarafından geliştirilen;  Köy Evsel Atıklarının,  Doğal Arıtma Yöntemi ile arıtılarak doğaya salınması projesi “ Doğal Arıtma”, Kalkınma Bakanlığınca Türkiye’de Kamu Kurumları içinde geliştirilen örnek proje olarak seçilirken, 2012 yılında Birleşmiş Milletler nezdinde yapılan Brezilya’da Rio20 Dünya Yeşil Çevre Konferansında Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından sunulmuş ve Çevre Projeleri içerisinde Dünya’ya örnek gösterilmiştir. Bursa’da bulunan Nilüfer çayı ve Uluabat, İznik Gölleri çevresinde bulunan köylerde Doğal Arıtma projesi uygulanarak çevre kirliliği ile mücadele en üst seviyede gerçekleştirilmiştir.

2009 yılında İl Özel İdaresi olarak ilk defa Stratejik plan,  kurum içinde yapılarak ileriye dönük performans planlarının hazırlanmasında hem idari hem de siyasi karar organlarına beş yıllık yol haritası olmuştur.

2009 yılında;  İl Özel İdaresi tarafından geliştirilen  ve hazırlandığı tarihte Türkiye’de teknik açıdan her türlü fonksiyona sahip örnek MOBESE projesi hizmeti için yer temini ve toplam maliyetine 5 Milyon TL. aktarılarak her türlü inşaatı, Özel İdare teknik personeli denetiminde Kemal Demirel Başkanlığında hizmete sunulmuştur.

Türkiye’de ilk defa MEBRAN kaplama sulama göletleri Bursa İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirilmiştir. Kırsal alandaki arazilerinin sulanmasına dönük olarak; su sıkıntısı çeken ama normal şatlarda depolama yeri uygun olmadığından, su temininin mümkün olmadığı durumlarda oluşan sıkıntının aşılması için Ziraat Yüksek Mühendisi Kemal Demirel’in özel çalışmaları sonucunda örnek proje Bursa İli Kestel İlçesi Babasultan köyünde 600 Bin TL bedelle hizmete sunulmuş sonrasında Kestel- Sayfiye köyü, Orhangazi- Çakırlı Beldesi, MKPaşa- Alpagut köyü ve Büyükorhan- Kuşlar köylerinde gölet inşaatları tamamlanmıştır. Aynı şekilde ülkemizdeki diğer il özel idarelerine de örnek teşkil etmiş ve ülke genelinde önemli bir hizmetin yapılmasının önü açılmıştır.

Bursa İli Yenişehir İlçesi Akbıyık Köyü halkının, içmesuyu ihtiyacının yer altı suyundan karşılanması ve artan suyun da tarımda kullanılması maksadı ile elektropompaj sistemi projesi uygulanmıştır. Bu çerçevede; işletme giderlerinin sıfırlanması ve köylülerimizin cebinden bu maksatla bir gider oluşmaması için, rüzgar tribünü yapılması kararı verilmiş ve uygulanmıştır. İşte Türkiye’nin tek Rüzgar Tribünüyle sulama elektriğinin üretilmesi, yine Kemal DEMİREL’in özel gayreti ile Bursa İl Özel İdaresi tarafından Yenişehir Akbıyık Köyü’nde gerçekleştirilmiştir.

2008 yılında Bursa İl Özel İdaresi tarafından Kemal Demirel Başkanlığında proje uygulaması başlatılan AZAM (Afet Zararları Azaltma Eğitim Merkezi Binası) içindeki Simülasyonda dâhil olmak üzere, hem ülkede hem de Dünya’da ilk olma özelliği ile Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından hizmete açılarak yılda 100 Bin kişinin eğitimine sunulmuştur.

Kemal DEMİREL; engelli vatandaşlarımızın eğitilmesi konusunda, ilgili okul idareci ve öğretmenlerinin istekleri doğrultusunda, yine ülkemizde uygulaması tek olacak olan “Engelli Çarşısı” yapılması projesinin gerçekleşmesi için gayret sarf etmiş ve konu amacına ulaşmıştır. Gençlerimizin kötü alışkanlıklardan kurtarılması doğrultusunda “Toplum Destekli Polis” projesinin de öncülüğü yapılmıştır. Diğer taraftan; ufak yaştaki yetim çocukların ev ortamında yetiştirilmesi doğrultusunda, merkez Osmangazi İlçesi sınırları içerisinde bulunan Sırameşeler Mahalle’sinde “Sevgi Evleri” yapımına öncelik verilerek ( açılışı Sayın Başbakanımız tarafından yapılmıştır.) sosyal devlet anlayışının yaygınlaşmasına yardımcı olunmuştur.     

Kemal Demirel’in Genel Sekreterliği döneminde bizzat ödenek ayrılarak başlatılan Dünya Medeniyetleri içinde önemli bir yere sahip olan İznik Antik Roma Tiyatrosu metruk halden çıkarılarak koruma altına alınmış ve arkeolojik temizlik başlatılarak tarihi yapı 1800 yıl sonra gün yüzüne çıkarılmış olup turizme kazandırılmıştır.

 Bursa’mızdaki jeotermal potansiyelin ortaya çıkarılması için yapılan örnek çalışmalar Bursa kamuoyunun dikkatinden kaçmamıştır. Kemal DEMİREL’in görev süresi içerisindeki  gayretleri ile yapılan bu gibi çalışmaların sıralanması,  Özgeçmiş’in sınırlarını  çok aşacağından burada kısa kesilmiştir.

Kemal DEMİREL’in görev yaptığı Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ve sırasıyla Koordinatör İl Müdürlüğü, Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik dönemi içerisinde kendisi ile ilgili konularda Gürsu ile ilgili şu çalışmaları yaptığı da ayrıca görülmektedir. Bu çalışmalar çok özet verileceğinden burada ayrıntıya girilmeyecektir.

- Gürsu’ya bağlı köylerde 15000,00 metre stabilize yol, 40500,00 metre asfalt yol yapımı,

- Gürsu’ya bağlı köylere toplam 26500,00 m2 Parke taşı verilmesi ve döşenmesi,

- Ericek Köyü arazilerinin sulama suyuna kavuşması için,  göletten sulama suyu tesisi yapılmasının gerçekleştirilmesi,

- İçmesuyu için Hasanköyde sondaj yapılması,

- İğdir Köyünde seraların sulanabilmesi için elektrik nakil hattı çekilmesi işi,

- Karahıdır Köyünde kanalizasyon yapılması işinin gerçekleştirilmesi,

- Kazıklı köyünde altyapı işi yapılması,

- Gürsu içerisindeki okulların ( toplam 18 adet okul ) bakım onarımının yapılması,

- Gürsu Anaokulu inşaatının yapılması,

- Gürsu Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası Onarımı işinin yapılmasında kontrollük hizmetlerinin yapılması,

- Gürsu’daki 19 adet tescilli sivil mimarlık örneği yapının, Röleve ve Restitüsyon Proje Temini işi için özel idare kaynaklarından ( 2011 yılı ) Gürsu Belediye’sine 86.000,00 TL aktarılması,

- 4 adet sivil mimarlık örneği yapının kamulaştırılması için 2011 yılında Gürsu Belediye’sine 250.000,00 TL aktarılması,

- Gürsu İlçesi 167 Ada 2 ve 3 parsel üzerindeki 52 envanter numarası ile tescilli sivil mimarlık örneği yapının Restitüsyon ve Rekonstrüksiyon projelerinin temini için yine Gürsu Belediye’sine 15.000,00 TL aktarılması,

- Gürsu Futbol sahası modüler çelik tribün yapımı işinin yapılması,

- 500 kişilik kapalı spor salonu yapımının gerçekleştirilmesi,

- Yine futbol sahası için tribün yapımı gerçekleştirilmiştir.  

Kemal DEMİREL; T.C Kalkınma Bakanlığı tarafından Yeşil Çevre konusunda yılın en iyi projesi, EYPASAD tarafından yapılmış olan “En İyi Stratejik Plân” yarışmasında Türkiye İkinciliği Ödülü, Dağ Bölgesi Basını tarafından yılın bürokratı ödülüne layık görülmüştür.

Kemal Demirel evli olup bir çocuk babasıdır ve İngilizce bilmektedir.


Haber okunma sayısı: 3438

Haberin etiketleri:

kemal demirel, gürsu, belediye, aday


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ARTVİN - HAVA DURUMU

ARTVIN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ